TRYDENT - stolica regionu Trydent Górna Adyga. Miasto na pograniczu dwóch światów
Nieco prowincjonalny i będący dziś jakby na poboczu Trydent w XVI wieku był miastem, na które zwrócone były przez blisko 18 lat oczy całej Europy. Tu to właśnie w latach 1545-1563 miały miejsce obrady soboru zwanego trydenckim, a którego to zadaniem było znalezienie nowej drogi dla kościoła katolickiego wobec ruchów reformatorskich jakie objęły bez mała całą Europę. Tu narodził się duch kontrreformacji, tu można powiedzieć gruntowały się zalążki baroku, jako kierunku w sztuce wspierającego kościół w walce o rząd dusz.
Przez pierwsze ponad tysiąc lat historia tych ziem niczym nie odbiega od przemian jakie miały miejsce w całych północnych Włoszech. Początkowo zamieszkiwane między innymi przez Celtów, w okresie dominacji Rzymu podbite i włączone do rodzącego się Imperium. Powstaje Tridentum, które użycza swej nazwy miastu aż po dzień dzisiejszy. Wraz z upadkiem Rzymu przechodzi w ręce Ostrogotów, następnie Longobardów. Przez krótki moment w dziejach wchodzi w skład ziem Karola Wielkiego.
Odmiennie jednak losy miasta płyną od X w. gdy przyłączony zostaje do Bawarii. To kształtuje jego odmienność kulturową jako miasta pozostającego pod wpływem tak różnych światów.
Będąc od XI w. stolicą księstwa biskupiego ze zmiennym szczęściem prowadzi samodzielną politykę popadając w XIV w. zależności od Habsburgów. Jedynie w krótkim okresie wpływów napoleońskich, na początku XIX w. przynależy do Królestwa Włoch, jednak po klęsce Napoleona praktycznie do 1919 roku funkcjonuje poza nowo utworzonym państwem włoskim. W 1919 roku włoskie wojska zajęły ten obszar i na mocy traktatu został on przyłączony do Włoch.
|